Athletic Hall of Fame

The 2016 banquet date will be announced soon. Nominations for the 2016 class are due mid-July.

click on year to view inductee bios

Class of 2015

  • Kara Hellmann
  • Betsy Evans Laski
  • Jim McLaughlin
  • Alan Rhine
  • Mike Ward
  • Johnny Ray Williams
  • Bert Hawkins (Distinguished Alumni - formerly Special Induction)
  • Coach Dave Campbell
  • 1991-92 Softball Team
  • Connor Danis (Jim Reid Memorial Scholarship)
  • Austin Colliver & Alyssa Kennedy (Reed-Allen Character in Sports Endowed Scholarship)

Class of 2014

  • Susan Clements
  • Richard Fuller
  • Shane Pearson
  • Van Phillips
  • Neeley Thomas
  • Paul Archey (Distinguished Alumni - formerly Special Induction)
  • 1986-87 Men's Basketball Team
  • Eric & Yoli Carter (Milton "Shorty" Price Service Award)
  • Steve Hill (Donna Hawkins Coaching for Significance Award)
  • Tom & Carolyn Lackey (Rick Crawford for Philanthropy)
  • Madison Huegel (Jim Reid Scholarship)
  • Olivia Coleman & Michael Encinas (Reed-Allen Character in Sports Endowed Scholarship)

Class of 2013

  • Jim Carty
  • Kent Garrett
  • Jessica Leonard
  • Elizabeth Brown McHale
  • John Owen
  • Bob Tripure (Distinguished Alumni - formerly Special Induction)
  • 1989 Women's Basketball Team
  • Jessica Greathouse & Claudia Costello (Milton "Shorty" Price Service Award)
  • Bryan Johnson (Donna Hawkins Coaching for Significance Award)
  • Robert N. Wilson (Rick Crawford for Philanthropy)
  • Billy Perkins (Brad Davis Award for Game Administartion)
  • Dylan Underwood (Jim Reid Scholarship)

Class of 2012

  • Barry Bowman
  • Janie Howard Edkins
  • Steve Leach
  • Bryan McKenzie
  • Gene McWilliams
  • Lindsey Thieneman Kayser
  • Roy Bowling (Distinguished Alumni - formerly Special Induction)
  • 1982 Men's Basketball Team
  • Peggy Glowatz (Milton "Shorty" Price Service Award)
  • Billie Wade (Rick Crawford for Philanthropy)
  • Mark Farrow (Brad Davis Award for Game Administration)
  • Leah Crews Castleman (Donna Hawkins Coaching for Significance Award)
  • Dylan Underwoond (Jim Reid Scholarship)

Class of 2011

  • Jason Woodard
  • Monica Beam Bohn
  • Suzanne Pennington McGinn
  • John Martinelli
  • Larry Phillips
  • Coach Susan Johnson
  • Rhyan Conyers (Milton "Shorty" Price Service Award)
  • Ben Mallin (Rick Crawford Award for Philanthropy)
  • Craig Hapner (Brad Davis Award for Game Administration)
  • Thomas Thornton (Donna Hawkins Coaching for Significance Award)

Class of 2010

  • Earl Russell Chadwell
  • Johnnie Coleman, Jr.
  • Andi Johnson
  • Erin Monnier Marcum
  • James "Ruben" McIntyre
  • Raymond "Corky" Withrow
  • Coach Ernie Horning
  • Bill Wilson (Distinguished Alumni - formerly Special Induction)
  • 1988 Softball Team
  • Shirley College & Dr. Peter LaRue (Milton "Shorty" Price Service Award)
  • Frank Hamilton (Rick Crawford Philanthropy Award)
  • Garvel Kindrick (Brad Davis Administration Award)
  • Andrea McCloskey (Donna Hawkins Coaching for Significance Award)

Class of 2009

  • Steve Blankenbaker
  • Sarah Foushee
  • Allen McCowan
  • Kelly Middleton
  • T. G. Shuck
  • Dr. Robert T. Hinton
  • Charles "Hoot" Gibson (Distinguished Alumni - formerly Special Induction)
  • 2000 NAIA National Champion Football Team
  • Winnie Bratcher (Milton "Shorty" Price Service Award)
  • Marla Escar Robbins (Rick Crawford Philanthropy Award)
  • Clyde McConnaughhay (Brad Davis Administration Award)
  • Bruce Owens (Donna Hawkins Coaching for Significance Award)

Class of 2008

  • William Robert Carlton
  • Dane M. Damron
  • Christopher M. Hogan
  • Kelli Anne Logsdon
  • Mark Allen Tandy
  • Michael Linn Calhoun (Special Induction)
  • 1998 NAIA National Champion Men's Basketball Team
  • Dr. John Blackburn (Milton "Shorty" Price Service Award)
  • Vernon Bibb (Rick Crawford Philanthropy Award)
  • Robert "Flash" Williams (Brad Davis Administration Award)
  • Dave Campbell (Donna Hawkins Coaching for Significance Award)

Class of 2007

  • Jimmie Keith Currens
  • Kelli Marie Edwards
  • Edward William Eviston
  • Joseph Thomas Farris
  • Ronald Pinchback, Sr.
  • Mitchell Winburn
  • Leonard Conant Mather Bloss, Jr. (Special Induction)
  • 1977 Men's Tennis Team
  • Bill & Jan Crabdree (Milton "Shorty" Price Service Award)
  • Kim & Sheila Summers (Milton "Shorty" Price Service Award)
  • Dan Curtis & Sara Paige Short (Rick Crawford Philanthropy Award)
  • Rick Leigh (Brad Davis Administration Award)
  • Craig Mullins (Donna Hawkins Coaching for Significance Award)

Class of 2006

  • Al Blevins
  • Kenny Cox
  • Rob McCrary
  • Kyle Ramey
  • Sally Zimmerman
  • 1993 Tiger Women's Basketball Team
  • Ben Oldham (Special Induction)
  • Ora Lunceford (Milton "Shorty" Price Service Award)
  • Billie and Sherri Wade (Rick Crawford Philanthropy Award)

Class of 2005

  • Jan Anderson
  • Rick Elrod
  • Chris Schimmoeller
  • Trina Schimmoeller Peiffer
  • Robert Terrell
  • Coach Tom Dowling
  • 1988 Tiger Baseball Team
  • Billy Brannock (Milton "Shorty" Price Service Award)
  • Franklin Ensor (Rick Crawford Philanthropy Award)

Class of 2004

  • Mike Ayers
  • Nancy Hulsmeyer Hellman
  • Chris Reed
  • Scott Sizemore
  • Andy Williams
  • Tammy Kindrick Williams
  • Coach Kevin Donley
  • 1991 Tiger Football Team
  • 1999 Tiger Volleyball Team

Class of 2003

  • Dwaine Bruce
  • Dennise Kay Mudd
  • Ray Pigman
  • Tom Seals
  • Robert N. Wilson
  • 1965 Tiger Football Team

Class of 2002

  • Donna Cheatham
  • Blanton Collier
  • Walter Elmore
  • David Lee
  • Jack Williams
  • 1958 Tiger Men's Basketball Team

Class of 2001

  • David Cottrell
  • Dick Fuller
  • Bob Jones
  • Charles Persson
  • Janice Shelton

Class of 2000

  • Norman L. Brown
  • Philip Kazee
  • Bruce McNorton
  • Dick Vories
  • Bob Voskuhl

Class of 1999

  • Lester Craft
  • Charlie Grote
  • Harry Lancaster
  • Duke Owens
  • Cecil Tuttle

Class of 1998

  • Dr. Bob Davis
  • Kenny Davis
  • Donna Hawkins
  • L.E. "Brad" Jones
  • Jim Reid